Урок 15: Perektif – прошлы час з Di на нямецкай мове

> Форумы > Германскі раз і Прысуды > Урок 15: Perektif – прошлы час з Di на нямецкай мове

ВІТАЕМ НА ФОРУМАХ ALMANCAX. НА НАШЫХ ФОРУМАХ ВЫ МОЖАЦЕ ЗНАЙСЦІ УСЮ ПАТРЭБНУЮ ІНФАРМАЦЫЮ ПРА ГЕРМАНІЮ І НЯМЕЦКУЮ МОВУ.
    МухаяяeM
    Удзельнік
    DAS Ідэальна (мінулы час з -Dİ)

    • Папярэдняя інфармацыя
    • [/спіс]

      Да гэтага часу мы вывучалі цяперашні час (Präsens) і мінулы час з -di (таксама званы Präteritum або Imperfekt) па-нямецку.

      На гэтым уроку мы разгледзім тэму Das Perfekt. Perfekt, як і Präteritum, азначае мінулы час з -di.
      Апісвае дзеянні, якія былі зроблены і скончаны ў мінулым.
      Паміж імі ёсць пэўныя адрозненні; Präteritum звычайна выкарыстоўваецца ў пісьмовай мове, ён выкарыстоўваецца ў ідыёмах, шырока выкарыстоўваецца ў казках, раманах ці апавяданнях, Perfekt выкарыстоўваецца ў размоўнай мове, а не ў творах, такіх як раманы і апавяданні.
      Гэтыя два часы могуць адносіцца да ўсіх мінулых часоў паводле іх месца, за выключэннем мінулага часу з-маш.
      Напрыклад, яны могуць адпавядаць такім часам, як «Я працаваў», «Я працаваў», «Я працаваў», але яны не выкарыстоўваюцца для часоў з -mish, напрыклад «Я працаваў», «Я працаваў».

      Як мы бачылі ў папярэдніх уроках, прапановы і Präsens час у Präteritum было ўстаноўлена наступнае:

      ТЭМА + ВЕРБАЛЬНЫ + ІНШЫЯ ПУНКТЫ

      Але для Perfekt (мінулы час з -di) гэты парадак змяняецца. Шаблон, які выкарыстоўваецца ў Perfekt, выглядае наступным чынам:

      ПРАДМЕТ + ДАПАМОЖНЫ ДЗЕЯСЛОЎ + ІНШЫЯ ПУНКТЫ + СЛОВА ESAS

      Як бачна, узнікае паняцце дапаможнага дзеяслова, якога мы не бачылі на папярэдніх уроках.

    • II. ДАПАМОЖНЫ ДЗЕЯСЛОЎ
    • [/спіс]

      Два дапаможныя дзеясловы выкарыстоўваюцца для стварэння Perfekt, гэта: HABEN і SEIN - сланы.
      Гэтыя дзеясловы не маюць сэнсу, калі яны выкарыстоўваюцца ў якасці дапаможных дзеясловаў, таму іх нельга перакладаць на турэцкую мову.
      Пакуль робіцца perfekt, гэтыя дзеясловы спалучаюцца ў адпаведнасці з цяперашнім часам (Präsens). (Гэта правіла вас не бянтэжыць, мы далі яго ў якасці дадатковай інфармацыі, вам проста трэба ведаць).
      Давайце спражэнне гэтых дзеясловаў паводле цяперашняга часу.

      людзей рэтрансляцыйны SEA
      I / іч мець Бэн
      Вы / дзі ты БИСТ
      о / э / Sie / эс капялюш ёсць
      мы / ш мець з'яўляюцца
      Карта / ехр Habt seidema
      яны / Sie мець з'яўляюцца
      Вы / Sie мець з'яўляюцца

      У табліцы вышэй прыведзены асабістыя здымкі дапаможных дзеясловаў haben і sein, якія выкарыстоўваюцца ў Perfekt.
      Вызначацца дапаможным дзеяслоўнага суб'екта, такім чынам, што будзе выкарыстоўвацца першым асоба адзіночнага ліку суб'екта «іч» у якасці дапаможнага дзеяслова ў сказе ці «вядра» або «хаб».
      то ёсць другая асоба множнага ліку суб'ект «ехр» у сказе або «Habt» або «Сеід» будзе выкарыстоўвацца.

      У сказе, усталяваным Perfekt, гэтыя дапаможныя дзеясловы павінны быць спалучаны ў адпаведнасці з прадметам, прыведзеная вышэй табліца павінна быць запомнена, таму што ў сказах, складзеных з perfekt, ёсць сумяшчальнасць дзеяслоўна-дапаможных дзеясловаў.
      Асноўны дзеяслоў (partizip perfekt) не змяняецца ў залежнасці ад асоб, ён аднолькавы для ўсіх асоб (мы ўбачым ніжэй), таму Perfekt мае сумяшчальнасць дзеяслоўна-дапаможных дзеясловаў у сказах, устаноўленых на той момант.

      Паколькі мы будзем выкарыстоўваць дапаможны дзеяслоў пасля дзейніка ў Perektif і ў нас ёсць два дапаможныя дзеясловы, «haben» і «sein», у дадзеным выпадку мы будзем выкарыстоўваць «haben» або «sein»?
      Мы будзем выбіраць, якія з дапаможных дзеясловаў Haben або Зэт? Мы будзем выбіраць у залежнасці ад чаго?
      Наш адказ на гэтыя пытанні наступны: Мы вызначаем, які дапаможны дзеяслоў выкарыстоўваць у Perfekt, гледзячы на ​​асноўны дзеяслоў.
      выкарыстоўваецца з Haben некаторыя дзеясловы, Зэт kullanılır.hang, каб дапамагчы з некаторымі з фактычнага выкарыстання мы, мы ўстановім у аснову прысуду будзе вырашаць, гледзячы на ​​фактычны.

      Увогуле, найбольш часта выкарыстоўваным дапаможным дзеясловам у Perektif з'яўляецца «мець«Д-р Асабліва з некаторымі няправільнымі дзеясловамі "Зэт«Ён выкарыстоўваецца.
      Якія дзеянні з Sein, які мы выкарыстоўваем дзеясловы з дзеясловамі Haben Вы можаце ўбачыць спіс, размешчаны ніжэй.
      Як мы ўжо казалі раней, нямецкая граматыка мае структуру, якая патрабуе інтэнсіўнага запамінання, так Haben дзеяслова, з дапамогай якога, неабходна запомніць дзеяслоў, каб убачыць, што даступна.
      Тут неабходна зрабіць меншую групоўку; дзяржаўныя або паводніцкія змены (напрыклад, рухацца ўніз да ніжняй часткі, з выхадам, ідуць справа налева, або для пракруткі ў любым кірунку, што і плоская паверхня) з адчуваннем, што дзеяслоў «СЭ» выкарыстоўваюцца.

      Каб убачыць найбольш часта выкарыстоўваюцца няправільныя дзеясловы з іх значэннямі, даведацца, якія дзеясловы ўжываць haben, а якія дзеясловы sein. націсніце тут але калі вы не знаёмыя з тэмай, спачатку прачытайце тэму да канца.

    • III. АСНОЎНАЕ ДЗЕЯСЛОЎ (УДАЧАВАННЕ ПЕРФЕКТ)
    • [/спіс]

      Partizip Perfektlerini, перфектор прапанова таксама выкарыстоўваецца пры стварэнні спецыяльнага выпадку дзеяслова.
      У той жа час, мы таксама будзем выкарыстоўваць дзеяслоў форму Partizp Perfekt стварэння часу Plusquamperfekt'te мы ўбачым.
      Partizip Perfekt - гэта не спражэнне дзеяслова ў залежнасці ад асобы, гэта версія дзеяслова, атрыманая шляхам дадання дадаткаў да дзеяслова, і неабходна запомніць Partizip Perfekt стану дзеясловаў, каб зрабіць сказ у Perfekt (мінулы час з -di).
      Як мы бачылі на нашых папярэдніх уроках, мы прыводзілі некаторыя суфіксы да кораня дзеяслова, каб зрабіць сказ у Präsens, гэта значыць у цяперашнім часе альбо ў Präteritum, але Perfekt не падобны на час. Дадаткі, якія змяняюцца ў залежнасці ад асоб, не прыносяцца.
      Partizip Perfekt, у канцы знаходзіцца ў сказе і баках па değişmez.perfekt часу прысудаў дапаможных дзеясловы нічога не мяняючы ў параўнанні з пры стварэнні партыі, асноўнай дзеяслоў (тут імя Partizip Perfektlerini) змяненняў у адпаведнасці з тварам, прадмет аднаго дзяржаўных .ie прапаноў для ўсіх асоб, істотна ўплывае на фактычным.

      На самай справе Perfekt Partizip дзеяслоў фармуецца дадалі некаторыя ўкладання, а таму, што канкрэтныя няправільныя дзеясловы ў гэтых прыкладаннях пры тым, што будзе дададзены, каб быць упэўненымі, а менавіта выпадкі Perfekt Partizip былі выкліканыя актамі адсутнасці пэўнага правілы павінны індывідуальна ведаць.
      Але дадзена простае правіла для правільных дзеясловаў, ужываючы гэтыя правілы, каб стварыць Perfekt Partizip магчымыя выпадкі правільных дзеясловаў.

      Partizip Perfekt рэгулярных дзеясловаў атрымліваецца на падставе наступнага правіла:

      Ge ювелірныя вырабы + Карня дзеяслова + т ювелірныя вырабы

      прыклады:

      "Lieben«Корань дзеяслова»Liebe«Dir.Bu для атрымання фактычнага стану Partizip Perfekt сцябла, у ge Дадайце корань да канца t Мы дадаем.
      Такім чынам: г Lieb т


      geliebter (Заўвага: для пошуку корня дзеяслова выдаляецца інфінітыўны суфікс, дзе інфінітыўны суфікс - -en, таму слова lieb застаецца.)

      чуць корань дзеяслова гадзіну рулет. Для атрымання формы Partizip Perfekt гэтага дзеяслова, ge да канца корня. t Мы дадаем.
      Такім чынам: Ge ч т


      gehört

      Такім чынам, Lieben Партызіп Perfekt дзеяслова geliebter в. чуць Партызіп perfekt дзеяслова gehört рулет.
      Такім чынам, вы можаце стварыць формы Partizip Perfekt рэгулярных дзеясловаў.

      Як мы казалі раней, існуе шмат выключэнняў з нямецкай граматыкі, ёсць некалькі выключэнняў.
      1. Некаторыя звычайныя дзеясловы не папярэднічаюць ім.
      2. Дадае т-тэгі да дзеясловаў, карані якіх заканчваюцца d, t, m, n, і ўводзіць літару e паміж т-тэгам і корань дзеяслова.
      Таму дзеясловы, якія адносяцца да гэтай групы, таксама павінны быць запомнены.
      Што тычыцца няправільных дзеясловаў; На жаль, такое правіла не можа быць дадзена для няправільных дзеясловаў, таму кожны няправільны дзеяслоў трэба запамінаць па адным, па меншай меры, Partizip Perfekt з найбольш часта выкарыстоўваюцца.
      Інфармацыя пра Partizip Perfekt няправільных дзеясловаў будзе прыведзена ніжэй.

      Давайце працягнем некалькі невялікіх прыкладаў, каб сабраць гэтую тэму і час Perfekt напісаць усталяваныя прапановы.

      Простыя сказы, устаноўленыя ў мінулым часе з perfekt, а менавіта di:

      ich habe gehört: Я чуў

      ich: Тэма (1. асаблівы чалавек)
      habe: Дапаможны дзеясловы (спалучэнне дзеяслова Хабена ў адпаведнасці з 1. асаблівай асобай)
      gehört: асноўны дзеяслоў (Partizip Perfekt ад дзеяслова hören)

      Тут мы выкарыстоўвалі дапаможнае дзеяслоў "haben", таму што "haben" ужываецца пры дзеяслове "hören ((Запамінанне)".

      sie haben gehört: Яны чулі

      sie: Тэма (3. множны лік)
      дзеяслоў (спалучэнне дзеяслова haben множным лікам)
      gehört: Галоўны дзеяслоў (Partizip Perfekti дзеяслова дзеяслова)

      Er Hat Gehört: Чуў

      er: Тэма (3. асаблівы чалавек)
      line: дапаможны дзеяслоў (спалучэнне дзеяслова Хабена з дапамогай 3.
      gehört: Галоўны дзеяслоў (Partizip Perfekti дзеяслова дзеяслова)

      Іч Бін Эркрэнк: Я захварэў (хворы)

      ich: Тэма (1. асаблівы чалавек)
      bin: Дапаможны дзеясловы (гл. дзеяслоў 1.
      erkrankt: Асноўны дзеяслоў (Partizip Perfekti дзеяслова erkranken)

      Тут мы выкарыстоўваем дзеяслоў "sein", таму што en sein "выкарыстоўваецца пры дзеяслове" рана г (запамінанне).

      Sie ist erkrankt: Хворы (хворы)

      sie: Тэма (3. асаблівы чалавек)
      ist: Дапаможны дзеясловы (спалучэнне дзеяслова Xinumx.
      erkrankt: Асноўны дзеяслоў (Partizip Perfekti дзеяслова erkranken)

      Як паказана ў простых прыкладах вышэй, Partizip Perfekt (фактычны дзеяслоў) не змяняецца ў залежнасці ад чалавека, ён застаецца аднолькавым для ўсіх людзей.
      Дапаможны дзеяслоў варта па тэме, напрыклад, дастаткова змяніць становішча прадмета з дапамогай дапаможнага дзеяслова, каб вынесці прапанову.

      Er Hat Gehört: Чуў.
      капялюш гехерт? : Чуў?

      Ду Хаш Герт: Ты чуў.
      у цябе дзюгарт? : Вы чулі гэта?

      прыклады.

      Цяпер мы даведаліся асноўныя элементы Perfekt, гэта; Парадак прапановаў, дапаможны дзеяслоў і partizip perfekt. Зараз мы пішам некалькі прыкладаў прапаноў. Няма адрозненняў паміж звычайнымі і нерэгулярнымі дзеясламі з пункту гледжання мастацкай літаратуры, адзінае адрозненне - стварэнне Partizip Perfektlerdir.

      Такім чынам, зараз давайце значэнні найбольш часта выкарыстоўваюцца няправільных дзеясловаў, Partizip Perfects і дапаможнага дзеяслова (sein / haben), які будзе выкарыстоўвацца з імі па адным.

      нямецкі-дасканалы1.png
      нямецкі-дасканалы2.png
      нямецкі-дасканалы3.png

      У першым слупку (крайні злева) прыведзеных табліц пададзена інфінітыўная форма дзеяслова, у другой калонцы пададзена форма дзеяслова partizip Perfekt, гэта тая частка, якая будзе выкарыстоўвацца для складання сказа ў Perfekt. Дапаможны дзеяслоў, які будзе выкарыстоўвацца з гэтым дзеясловам, паказаны ў калонцы.
      У Perfect часцей за ўсё выкарыстоўваецца дапаможны дзеяслоў "haben". Вышэй мы паспрабавалі ўключыць амаль усе няправільныя дзеясловы, якія выкарыстоўваюцца з "sein". Таму, хутчэй за ўсё, правільна будзе выкарыстоўваць haben з дзеясловам, які не ўваходзіць у табліцу вышэй.

    • IV. УЗРОБЫ ПРЫКАЗАННЯ
    • [/спіс]


      Ich habe gespielt: Я гуляў.

      Ich habe in diesem Garten gespielt: Я гуляў у гэтым садзе.

      Muharrem und seine Frau haben in diesem Garten gespielt: Мухарэм і яго жонка гулялі ў гэтым садзе.

      Ich habe aufgeräumt: Я сабраў.

      Ich habe mein Zimmer aufgeräumt: Я прыбраў свой пакой.

      Ich habe gestern mein Zimmer aufgeräumt: Учора я прыводзіла ў парадак свой пакой.

      Ich habe gestern Abend mein Zimmer aufgeräumt: Я прывёў у парадак свой пакой мінулай ноччу.

      Hast du dein Zimmer aufgeräumt? : Вы прывялі ў парадак свой пакой?

      Там, дзе было зроблена фабрычнае абсталяванне: Мы працавалі на гэтым заводзе.

      Muharrem hat sein Auto verkauft: Мухарэм прадаў сваю машыну.

      Hat Muharrem sein Аўтаматычная версія? : Мухарэм прадаў сваю машыну?

      Ich bin gestern zoom Arzt gegangen: Учора я хадзіла да ўрача.

      Bist du gestern zoom Arzt gegangen? : Вы ўчора хадзілі да ўрача?

      Вы ведаеце, як захаваць кінатэатр? : Вы ўчора хадзілі ў кіно?

      Ich bin in die Türkei gefahren: Я паехаў у Турцыю.

      Hast du mein neues Hemd gesehen? : Вы бачылі маю новую кашулю?

      Такім чынам, мы скончылі тэму Das Perfekt, на наступным уроку мы разгледзім тэму Plusquamperfekt (мінулы час з мішам).

      …Найвялікшы дар і абавязак у гэты час — захоўваць веру і працаваць так, каб умацоўваць веру іншых. (Бедыуззаман)

    ноч2
    Удзельнік

    Унутраны habe gestern abend Suppe gekocht. (Я рыхтаваў суп учора ўвечары.)

    Ich habe heute morgen mit meiner Freundin gefrühstückt. (Я раніцай паснедаў са сваім сябрам.) ;D

    Капялюш Meine Freundin у лата-гельдскім гевоне. (Мой сябар зарабіў грошы ад Лато.)

    Неадкладна дайце мне ведаць.
    (Я дапамагаў маме на мінулым тыдні.)

    Ich habe fast seid 1 Monat wide mit den Deutsch Übüng angefangen. (Каля месяца я зноў пачаў працаваць з нямецкай мовай.)

    Ці праўда, што няма магчымасці... ::) сорамна :)

    МухаяяeM
    Удзельнік

    У 2-м сказе здаецца нешта дзіўнае ;)

    ноч2
    Удзельнік

    Здаецца, я гэта выправіў ;D
    Спадар Мухарэм, з-за сваёй няўважлівасці я ў бядзе, цяпер мне сорамна :)

    МухаяяeM
    Удзельнік

    Я не бачу нічога, што палепшылася, я бачу гэта няправільна ці???

    ноч2
    Удзельнік

    Я не бачу нічога, што палепшылася, я бачу гэта няправільна ці???

    збянтэжаны :) ??? ::)

    МухаяяeM
    Удзельнік

    Добра, пераклад таксама змяніўся, цяпер усё ў парадку :)

    ноч2
    Удзельнік

    Добра, пераклад таксама змяніўся, цяпер усё ў парадку :)

    халай:) танцуй:) пляскай:) япі:) халай:)

    янліз008
    Удзельнік

    Дзякуй за прыгаворы

    ваппо
    Удзельнік

    Нічога сабе, хай дабраславіць вас Бог... Калі мы так затрымаліся, мы прыходзім сюды і правяраем... Вялікі дзякуй... ;)

    dielosch
    Удзельнік

    Як мы робім іх негатыўна?

    OZGE94
    Удзельнік

    Ці можа хто-небудзь растлумачыць дасканалую форму дзеяслова “teilnehmen”????

    daphnexnumx
    Удзельнік

    Добры дзень, я толькі што знайшоў гэты сайт, але ён вельмі добра растлумачаны, дзякуй вялікі. Я быў у Германіі 2 месяцы і спрабую вывучыць нямецкую мову. Мне вельмі цяжка. Я не ведаю, што рабіць. Я да гэтага часу не магу складаць сказы і размаўляць належным чынам, калі ласка, дапамажыце мне. Дзякуй

    Эшлі
    Удзельнік

    Ці можа хто-небудзь растлумачыць дасканалую форму дзеяслова “teilnehmen”????

    тэйльгеноммен

    ssseda
    Удзельнік

    танцаваць :)

    yildizxnumx
    Удзельнік

    Добры дзень, мне патрэбныя тэрміновыя прапановы perfekt. Дзякуй

Адлюстраванне 15 адказаў - ад 1 да 15 (усяго 23)
  • Каб адказаць на гэтую тэму, вы павінны ўвайсці ў сістэму.