Догляд за дзецьмі – няпоўны працоўны дзень і моўныя курсы

ВІТАЕМ НА ФОРУМАХ ALMANCAX. НА НАШЫХ ФОРУМАХ ВЫ МОЖАЦЕ ЗНАЙСЦІ УСЮ ПАТРЭБНУЮ ІНФАРМАЦЫЮ ПРА ГЕРМАНІЮ І НЯМЕЦКУЮ МОВУ.
    istanbullu з'яўляецца
    Удзельнік

    прывітанне;

    Вітаю ўсіх удзельнікаў Almancax

    Мы пераязджаем у Германію ў наступным месяцы з нашым 1-гадовым сынам. Мая жонка — грамадзянка Германіі.

    Я звольніўся з працы ў Турцыі. Жонка знайшла працу ў Германіі.

    1) Я буду даглядаць дзіця ў першыя месяцы. Ці аказвае дзяржава яшчэ якую-небудзь дапамогу, акрамя Kindergeld? Я лічу, што грамадзянам Германіі аказваецца дапамога па доглядзе за дзецьмі, ці датычыцца гэта замежнікаў?

    2) Я магу працаваць няпоўны працоўны дзень дома ў кампаніі ў TR, з якой я звольніўся, за пэўную плату. Ці змяняе гэта падатковы клас маёй жонкі? Адмоўна ці станоўча гэта ўплывае на нас?

    3) Паколькі я буду даглядаць дзіця, ці можа дзяржава прымусіць мяне наведваць моўныя курсы? У мяне ёсць сертыфікат A2 ад Türkiye Goethe.

    Я чакаю каштоўных каментарыяў вопытных членаў Almancax па гэтых пытаннях.

    З павагай,

    Каан
    Удзельнік

    1) Я не ўпэўнены, але калі агульны даход сям'і ніжэй за 1200 еўра, я не думаю, што вы атрымаеце якую-небудзь іншую дапамогу, акрамя Kindergeld. Я не думаю, што ёсць якія-небудзь прывілеі ў гэтым плане для таго, каб быць немцам або грамадзянін іншай краіны.

    2) У вас могуць узнікнуць праблемы, калі праз некаторы час TR зверне ўвагу на тое, што вы працуеце няпоўны працоўны дзень дома.

    Пра Steuerclasse
    https://www.steuerklassen.com/steuerklassenrechner/
    Па гэтым адрасе можна рабіць разлікі. У гэтым выпадку вы можаце даведацца, як гэта ўплывае на ваш даход.

    3) У вас абавязкова папросяць В1 на ПМЖ. У адваротным выпадку вам прыйдзецца падоўжыць яго, заплаціўшы штогадовую плату. Аднойчы я прачытаў на форуме, што вы можаце атрымаць неабмежаваную колькасць сесій з сертыфікатам, які вы атрымаеце, здаўшы экзамен B1 непасрэдна ў Goethe, не наведваючы курс у Германіі. Калі ў вас добрыя веды на ўзроўні А2, думаю, падрыхтавацца да В1 будзе нескладана. 

Адлюстроўваецца 1 адказ (усяго 1)
  • Каб адказаць на гэтую тэму, вы павінны ўвайсці ў сістэму.