Урок 13: Пратэрытум (прошлы час з D) – 1 правільныя дзеясловы

> Форумы > Германскі раз і Прысуды > Урок 13: Пратэрытум (прошлы час з D) – 1 правільныя дзеясловы

ВІТАЕМ НА ФОРУМАХ ALMANCAX. НА НАШЫХ ФОРУМАХ ВЫ МОЖАЦЕ ЗНАЙСЦІ УСЮ ПАТРЭБНУЮ ІНФАРМАЦЫЮ ПРА ГЕРМАНІЮ І НЯМЕЦКУЮ МОВУ.
    Лара
    наведвальнік

    pra1.gif

    pra2.gif

    Дасягненні ..

    «Усё наканавана лёсам. Спакойна ставіцеся да свайго лёсу, каб вам было камфортна». (Месневі-і Нурые)

    мерал26
    Удзельнік

    Прывітанне, hocam.gecmis, хіба мы не патрацілі час, выкарыстоўваючы дзеясловы haben і sein. Як і ў прыкладзе прапановы Auto Gekauft, я ўбачыў яго ўпершыню, як вы яго апісалі, хутчэй, я даведаўся, як у прыкладзе. Чакаю вашай дапамогі.

    acelyaxnumx
    Удзельнік

    Дзякуй, сэр, вашы рукі вельмі добрыя. Я з нецярпеннем чакаю працягу гэтай тэмы. Яшчэ раз дзякуй. З найлепшымі пажаданнямі…

    ДАНГЕРЫ
    Удзельнік

    Прывітанне, дарагія сёстры! Хіба мы не рабілі час, выкарыстоўваючы дзеясловы haben і sein? Як і ў прыкладзе прапановы Auto Gekauft, я ўпершыню ўбачыў яго, як вы яго апісалі, хутчэй, я даведаўся, як у прыкладзе. Чакаю вашай дапамогі.

    тое, што вы кажаце, - гэта perfekt.

    гонар гс
    Удзельнік

    Ёсць два мінулыя часы: Perfekt і Präteritum. Мы выкарыстоўваем Perfekt у размоўнай мове і Präteritum у пісьмовай мове.
    zB -> Ich habe mich auf deinen Коратка gefreut. = Рады вашаму лісту.
             Früher machte ich Sport in der Schule. = Раней я займаўся спортам у школе.

    Акрамя таго, Plusquamperfekt выкарыстоўваецца ў падпарадкаваных сказах, створаных з "nachdem". Акрамя гэтага, Плюсквамперфект не трэба выкарыстоўваць. Гэта "Гісторыя мінулага часу" на турэцкай мове.
    zB -> Nachdem ich gefrühstück hatte, habe ich geduscht.
    oder, Ich habe geduscht, nachdem ich gefrühstück hatte. `= Я прыняў душ пасля сняданку.

    Ich hoffe, dass ich euch bei euren Problemen helfen konnte.
    Я спадзяюся, што змагу вам дапамагчы ў гэтым пытанні.

    Таксама дзякуй за дапамогу.

    Alperen
    Удзельнік

    Дзякуй, настаўнік, здароўя вашай працы .. Я думаю, што лепш вывучыць гэты прадмет у частцы prca .. Я спрабаваў вывучыць яго оптам раней, але ў мяне быў у руцэ :) Калі гэта адбудзецца, гэта будзе больш зразумела, я думаю, у нас будуць цяжкасці;) дзякуй яшчэ раз
                          
                   З павагай….

    леркрафт
    Удзельнік

    Прывітанне! Перш за ўсё, я жадаю вам поспехаў у працы. Аднак мне падаецца дзіўным, што час Imperfekt (Präteritum) трактуецца па-турэцку як мінулы час з -di. Дык што ж такое турэцкі адпаведнік часу Perfekt?
    Saygilarimla

    Derwisch
    Удзельнік

    прывітанне,

    Як і perfekt, Präteritum апісвае мінулы час, але паміж імі ёсць некаторыя нязначныя адрозненні. Часам яно выкарыстоўваецца як узаемазаменныя, часам немагчыма.

    «Gestern regnete es». замест «Gestern hat es geregnet» Гэта значыць тое самае…
    «Ich willte was sagen». ...Я хацеў нешта сказаць
    замест
    «Ich habe was sagen wollen». таксама можна назваць.

    Увогуле гэта можна перакласці на турэцкую мову як «гісторыя цяперашняга або цяперашняга часу». Прыходзь-ір-цьмяны або прыйдзі-ёр-дум у форме…
    Аднак гэты тып перакладу не заўсёды бывае менавіта такім.
    Präteritum выкарыстоўваецца асабліва ў пісьмовай мове, мадальных дзеясловах, кан'юнктыве II і некаторых ідыёмах.
    У казках наш ускосны апавядае пра мінулае. Калісьці і г.д. (Муж і жонка вайна эйнмаль.)

    LG
    Derwisch

    Derwisch
    Удзельнік

    Morgen früch stand ich auf, wusch mir meine Hände und mein Gesicht, machte Früchstück, dann stand in den Bus auf, ging in die Schule, nahm Physik und Chemiestunden, mit dieser hatte eine Prüfung. Danach kehrte ich nach Hause zurück, war um 15. Uhr zu Hause, machte Hausaufgabe, brachte meine Tasche in Ordnung. Um 21.Uhr schlief ich. Чус…

    LG
    Derwisch

    мудры
    Удзельнік

    Прывітанне! Перш за ўсё, я жадаю вам поспехаў у працы. Аднак мне падаецца дзіўным, што час Imperfekt (Präteritum) трактуецца па-турэцку як мінулы час з -di. Дык што ж такое турэцкі адпаведнік часу Perfekt?
    Saygilarimla

    Imperfekt gibt es nicht im Deutschen. Es gibt nur imperfective und perfective Verben, aus diesem Grunde ist die Terminologie vor vielen Jahren geändert worden. Präteritum heißt nur
    das vergangene
    ohne jegliche weitere Nuance.

    Insofern passt diese Bezeichnung zur turkischen Vergangenheit auf -di sehr gut.

    канпалаталемдар
    Удзельнік

    Перш за ўсё, гэта нямецкая па запамінанні. Я рыхтуюся да spracha, вы будзеце размаўляць, вы будзеце пісаць, вы будзеце глядзець rtl ці што.

    Sanem
    Удзельнік

    вельмі прыемна і апісальна дзякуй

    Deutsche
    Удзельнік

    Ну, сябры, я бачу нямецкую мову ў сваёй школе, але цяпер я збянтэжаны, як сказаў наш настаўнік: olck -di li прошлы час альбо ich habe gein накшталт Auto gekauft. Я чакаю вашых адказаў

    cixi_xnumx
    Удзельнік

    Сейсу, я не разумеў, што прымацавана да маёй галавы;

    напрыклад: …ich habe gespielt… са сказам …ich spielte…. У чым розніца паміж сумаваннем?
    Ці ёсць розніца ў значэнні, у гэтым выпадку мы скарыстаем першы прыклад, а ў другім - другі сказ.

    tesekkurler ..

    Мікаіл
    Удзельнік

    Паважаны cixi_54; Сказ “Ich habe gespielt” апісвае падзею, якая скончылася ў цяперашнім часе. "Я гуляў." Іншага значэння гэта не мае.

    Сказ «Ich spielte» - гэта 1. «Я гуляў».
                                        2. «Я гуляў».
                                        3. «Я гуляў». Ён мае такія значэнні:
        Präteritum не мае дакладнага эквівалента ў турэцкай мове.
     
    Perfekt выкарыстоўваецца ў размоўнай мове, а Präteritum - у пісьмовай.

    Спытаеце, ці ёсць іншыя праблемы. Прывітанне, поспехаў.

    cixi_xnumx
    Удзельнік

    Danke schön

Адлюстраванне 15 адказаў - ад 1 да 15 (усяго 63)
  • Каб адказаць на гэтую тэму, вы павінны ўвайсці ў сістэму.